25 вересня 2020 р. на IV Харківському міжнародному юридичному форуму судді, науковці та громадські діячі напрацьовували конституційну мапу навколо людської гідності та гендерної рівності

«Людська гідність і гендерна рівність: конституційні метаморфози» – публічна дискусія IV Харківського міжнародного юридичного форуму, що відбулася 25 вересня в партнерстві з Конституційним Судом та Координатором проєктів ОБСЄ в Україні.

В центрі уваги дискусійної панелі знаходилися такі питання:

  • конституційна юриспруденція людської гідності
  • національний і міжнародний правовий клімат для гендерної рівності
  • пов’язаність людської гідності і гендерної рівності в національних та наднаціональних юрисдикціях 
  • вибудовування конституційної мапи цінностей навколо людської гідності та гендерної рівності  
  • критичні точки сучасного гендерного дискурсу
  • соціальні і політико-правові дебати навколо «апокаліптичних загроз», проблем епідемічної безпеки, стрімкої цифровізації, освітніх викликів, що постали в світлі пандемії Covid-19 

Захід відкрив Голова Конституційного Суду Олександр Тупицький. Він привітав учасників IV Харківського міжнародного юридичного форуму і зазначив, що орган конституційної юрисдикції України радий долучитися до даного професійного заходу, який присвячений основоположним цінностям, що покладені в основу конструювання сучасного конституційного простору. «Тематика цього форуму є для спільноти нагодою осмислити та проаналізувати набутий досвід з урахуванням сучасних реалій провадити конституційні цінності у ріні сфери суспільних відносин. Ми зібралися для того, щоб визначити основні орієнтири, конституційні маршрути, з’ясувати, як має відбуватися захист конституційних прав наших громадян», – зазначив Олександр Тупицький. 

Спікерами події стали судді КСУ і ВС, Урядова уповноважена з питань гендерної політики, представники/ці академічного сектору, Ради Європи, ОБСЄ, правозахисних організацій, медіа, адвокат(к)и, експерт(к)и міжнародних урядових та неурядових організацій тощо.  

Проректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Юрій Барабаш зупинився на важливості питання переосмислення сутності категорії людської гідності у конституційному контексті і тих важливих акцентах, які потребують артикуляції у сучасній конституційній теорії та практиці.  

Посол Координатора проектів ОБСЄ в Україні Генрік Вілладсен підкреслив, що уся міжнародна юридична спільнота має об’єднати зусилля для захисту конституційних цінностей гідності та рівності.  

Суддя Конституційного Суду Галина Юровська зауважила, що гарантована Конституцією України рівність усіх людей в їхніх правах і свободах означає необхідність забезпечення їм рівних правових можливостей для реалізації однакових за змістом та обсягом прав і свобод.

Керівник відділу Департаменту з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Павло Пушкар звернув увагу на важливість феміністичного дискурсу у міжнародному праві і його значенні для України та дискусію про ризики фрагментації, імплементацію та національне застосування європейського права прав людини.

Суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Надія Стефанів підкреслила важливість гендерної чутливості для розвитку судової практики в сфері протидії гендерно обумовленому насильству, зокрема, домашньому насильству, і наголосила на значущості ціннісних аспектів гендерної рівності для формування суспільства гідності.

Урядова уповновжена з питань гендерної політики Катерина Левченко розповіла про здобутки та прорахунки України на шляху впровадження гендерної рівності з часу прийняття ЗУ «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків» у 2005 р. і звернула увагу на проблематику гендерних квот, важливість виважених гендерних політик і впливу гендерного мейнстримінгу на загальне процвітання суспільства.  

Участь у публічній дискусії також взяли Дмитро Вовк, Олена Уварова, Тетяна Слінько, Лариса Денисенко, Олена Дашковська, Михайло Савчин, Христина Кіт, Ольга Поєдинок, Олександр Водянніков, Наталія Гуторова, Peter Curoc, Наталія Маслак, Олександр Радутний, Юлія Размєтаєва, Віталій Гацелюк та ін.  

Модераторка заходу Олена Харитонова підкреслила, що сьогоднішній захід став спробою через метафору метаморфоз подивитися на те, як по-різному в різних соціальних та правових площинах можуть проростати питання гідності та рівності, і як ці погляди можуть збагачувати теорію та практику конституціоналізму та створювати новий конституційний простір, де знайдеться місце різноманітності. 

Під час роботи заходу відбулася презентація тематичної експозиції «Слова і голос», підготовленої науковою бібліотекою Університету, а також арт-виставки харківської художниці Дарї Хрісанфової «Мовчазна сила».