ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ЗВІТ ВИКЛАДАЧА
Кафедри філософії
НАЦІОНАЛЬНОГО ЮРИДИЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
імені ЯРОСЛАВА МУДРОГО
ЗА 2024 РІК

1 Юркевич Олена Миколаївна
2. Посада, науковий ступінь, вчене звання

2.1. Посада

Професор

2.2. Науковий ступінь

Доктор філософських наук

2.3. Вчене звання

Професор

3. Тема науково-дослідницької роботи

Комплекс логічних методів дослідження права: теоретичні та прикладні аспекти

4. Обсяг виконаної науково-дослідницької роботи (друк. арк.)

2.6..

5. Наукова новизна отриманих результатів

полягає у подальшій розробці логічної методології в філософії та щодо предметів права. Досліджено проблему співвідношення логіки і філософії в історико-філософському контексті та на сучасному етапі розвитку науки. Розглядаються особливості розвитку традиційної та класичної формальної та некласичної неформальної логіки, відповідної металогічної аргументації. Визначений етап формування філософської логіки, зроблені висновки відносно методологічного значення філософської логіки для розвитку філософського знання. Досліджується сучасна теорія аргументації, яка отримала назву як проект "нова риторика". Особлива увага приділяється логічним питанням сили аргументу, структур і методів міркування, контраргументування та істиннісного значення, пов'язаними з політичним характером сучасної практики аргументації. З'ясовано, що сучасна теорія аргументації розвивається в руслі некласичної неформальної логіки, з залученням теорії критичного мислення. Висвітлюються її комунікативні характеристики. Визначено, що юридична аргументація, використовуючи різні форми комунікації, керується логічними критеріями істинності, базовими людськими цінностями та моральними принципами. В ній використовуються переважно різні форми переконання, що є ознакою логічної культури та запорукою розумності права. Переосмислено значення логіки й розвитку когнітивної складової в університетській освіті. Досліджено роботу в ChatGPT як додатку генеративного ШІ, що постає сьогодні в авангарді освітянських технологічних можливостей. Продовжено аналіз логіки війни; проблема війни і миру залишається дилемою на всіх рівнях аналізу, що випливає з особливостей людської природи.

6. Форми впровадження виконаних НДР (розділи монографії, підручника, навчального посібника, наукові статті, тези наукових доповідей та повідомлень та ін.)
Наукові статті у фаховому виданні:
Тези наукових доповідей та повідомлень:
7. Участь у розробці законопроектів та проектів інших нормативних актів

8. Рецензування (підготовка експертних висновків)проектів законів та інших нормативно-правових актів
9. Підготовка наукових висновків на запити Конституційного Суду України
10. Підготовка наукових висновків на запити Верховного Суду
11. Підготовка наукових висновків (Офіс Президента України, СБУ, Прокуратура)
12. Робота консультантом комітетів/депутатів Верховної Ради України

13. Робота консультантом інших вищих та державних органів влади у науково-консультативних радах при Верховному Суді та Конституційному Суді України

14. Прочитані лекції практичним працівникам

15. Підготовка відповідей (висновків) на запити органів державної влади та місцевого самоврядування, організацій та громадян
16. Участь у конференціях, семінарах
17. Видання, в яких Ви є членом редакційної колегії
18. Наявність авторських свідоцтв та патентів

19. Спеціалізовані вчені ради, членом яких Ви є

20. Опонент, реценезент (підготовка відгуків на автореферати ) яких дисертаційних захистів були

20.1. Доктор наук

20.2. Кандидат наук

20.3. Доктор філософії

21. Чи були у звітному році лауреатом/стипендіатом (вказати повну назву стипендії/премії)

22. Співробітництво з закордонними організаціями

23. Участь у наукових заходах спільних з облдержадміністрацією

24. Участь у наукових дослідженнях на госпрозрахунковій основі

25. Відзнаки чи нагороди отримані у звітному році

26. Участь у грантових проектах, сертифікатних програмах, стипендіальних програмах (назва проекту, гранту, стипендії/ виконавці (ПІБ, посада)/ замовник/бюджет)

27. Інша інформація, яка заслуговує на увагу

1. Науковий керівник аспіранта 2-го року навчання денної аспірантури Соценка Д. А. 2. Науковий керівник 11 студентских наукових робіт, опублікованих в матеріалах ХХ Міжнародної наукової конференції аспірантів та студентів “Філософія і право” до 2022-річчя Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого 3. Рецензент 6 наукових статей у Вісник Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Серія: філософія, філософія права, політологія, соціологія. 4. Рецензент навчального посібника: Павленко Ж. А. «Практична логіка: підготовка до тестування загальних компетентностей (завдання, відповіді, розв’язки)». 5. Розробник навчально-методичного комплексу з навчальної дисципліни «Критичне мислення». Підготовлено методичну літературу обсягом – 3 друк. арк.: а). Програма навчальної дисципліни – 1,2 друк. арк. б). Робоча навчальна програма навчальної дисципліни – 0,7 друк. арк. в). Силлабус – 0,5 друк. арк. г). Глосарій - 0,2 друк. арк. д). Плани практичних занять - 0,4 друк. арк.

Звіт затверджений на засіданні кафедри

Протокол № 6 від 06.11.2024