ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ЗВІТ ВИКЛАДАЧА
Кафедри кримінального права
НАЦІОНАЛЬНОГО ЮРИДИЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
імені ЯРОСЛАВА МУДРОГО
ЗА 2023 РІК

1 Рубащенко Микола Анатолійович
2 Посада, науковий ступінь, вчене звання

2.1 Посада

доцент кафедри кримінального права

2.2 Науковий ступінь

кандидат юридичних наук

2.3 Вчене звання

доцент

3 Тема науково-дослідницької роботи

Актуальні проблеми реформування кримінальної відповідальности за окремі кримінальні правопорушення

4 Обсяг виконаної науково-дослідницької роботи (друк. арк.)

30.81

5 Наукова новизна отриманих результатів

1) критичному огляду піддано класифікацію колабораційної діяльности за сферами співпраці: з точки зору змісту ст. 111-1 КК вона стає на стільки умовною, що називати її класифікацією (як науковим методом) стає практично неможливим. Запропоновано розглядати колабораційну діяльність у широкому та вузькому розуміннях. Колабораційну діяльність у її вузькому розумінні пропонується класифікувати з точки зору об’єктивних ознак, насамперед, з урахуванням предмета колаборантства та однорідного характеру діянь, на інформаційне (чч. 1 і 6 ст. 111-1 КК), посадове (службове) (чч. 2, 5, 7 ст. 111-1 КК), освітнє (ч. 3 ст. 111-1 КК), економічне (ч. 4 ст. 111-1 КК), політичне (у т.ч. виборче) (чч. 5 і 6 ст. 111-1 КК) і воєнне колаборантство (ч. 7 ст. 111-1 КК); 2) досліджено історичні та правові витоки термінологічного плюралізму у відображенні співпраці населення з окупантом; 3) встановлено, що основною причиною означеного термінологічного плюралізму є намагання диференціювати різні прояви взаємодії з окупантом залежно від їх ідеологічних та мотиваційних характеристик, обставин і контексту взаємодії, що у свою чергу пов’язано із «пекельною» складністю проблематики колаборації з окупантом; 4) зроблено висновок, що запроваджений в кримінальному праві термін «колабораційна діяльність» не є вдалим з огляду на існуючі історичні підходи та лінгвістичні аспекти запозичення іншомовних слів; 5) обґрунтовано необхідність розгляду колабораціонізму як узагальненого поняття, що позначає закономірний феномен співпраці з окупантом. Цей феномен повинен розглядатися насамперед у юридичній площині. Все, що знаходиться поза юридичним осудом, не може визнаватися складовою колабораціонізму; 6) запропоновано авторські тлумачення законодавчої новели про колабораційну діяльність та запропоновано моделі співвідношення окремих форм колабораційної діяльности з іншими кримінальними правопорушеннями.

6 Форми впровадження виконаних НДР (розділи монографії, підручника, навчального посібника, наукові статті, тези наукових доповідей та повідомлень та ін.)
Навчальні посібники:
Наукові статті:
Тези наукових доповідей та повідомлень:
7 Участь у розробці законопроектів та проектів інших нормативних актів

-

8 Рецензування (підготовка експертних висновків)проектів законів та інших нормативно-правових актів
9 Підготовка наукових висновків на запити Конституційного Суду України
10 Підготовка наукових висновків на запити Верховного Суду
11 Підготовка наукових висновків (Офіс Президента України, СБУ, Прокуратура)
12 Робота консультантом комітетів/депутатів Верховної Ради України

Ні

13 Робота консультантом інших вищих та державних органів влади у науково-консультативних радах при Верховному Суді та Конституційному Суді України

Ні

14 Прочитані лекції практичним працівникам

Лекції-тренінги для суддів та помічників суддів, організовані Харківським регіональним відділенням Національної школи суддів України на семінарі-практикуму "Розгляд судами кримінальних проваджень про злочини проти основ національної безпеки України" 28 квітня 2023 року.

15 Підготовка відповідей (висновків) на запити органів державної влади та місцевого самоврядування, організацій та громадян. (кому, стосовно чого)
16 Участь у конференціях, семінарах (вказати повну назву конференції, дату та місце проведення)
17 Вказати членом редакційної колегії якого видання Ви є
18 Наявність авторських свідоцтв та патентів

За 2023 рік відсутні.

19 Вказати членом якої спеціалізованої вчених ради ви є

Не є членом спеціалізованої ради

20 Опонент, реценезент (підготовка відгуків на автореферати ) яких дисертаційних захистів були

20.1 Доктор наук

-

20.2 Кандидат наук

-

20.3 Доктор філософії

-

21 Чи були у звітному році лауреатом/стипендіатом (вказати повну назву стипендії/премії)

Ні

22 Співробітництво з закордонними організаціями

Ні

23 Участь у наукових заходах спільних з облдержадміністрацією

Ні

24 Участь у наукових дослідженнях на госпрозрахунковій основі

Надано науково-правовий висновок за зверненням адвокатки АО "Ел Сі Еф" Діденко А. (спільно з Харитоновим С.О., Оробцем К.М.). Вартість договору 37 000 грн.

25 Відзнаки чи нагороди отримані у звітному році

1) Диплом ІІІ ступеня Першого Конкурсу наукових робіт, присвяченого пам’яті професора В. Я. Тація в номінації "Кримінальне право". 2) Подяка Національної школи суддів України за активну участь у підготовці висококваліфікованих кадрів для системи правосуддя та з нагоди професійного свята – Дня юриста оголосити наступним викладачам (Наказ НШСУ № 213-к від 20 вересня 2023 року)

26 Участь у грантових проектах, сертифікатних програмах, стипендіальних програмах (назва проекту, гранту, стипендії/ виконавці (ПІБ, посада)/ замовник/бюджет)

Головний виконавець проєкту "Колабораціонізм на тимчасово окупованих територіях України: проблеми правової оцінки, гарантування прав і свобод людини та реінтеграції територій» (реєстр. номер 2021.01/0178). Проєкт переможець конкурсу ”Наука для безпеки і сталого розвитку України” Національного фонду досліджень України (затверджено науковою радою НФДУ, протокол від 07.12.2021 р. №52). Науковий керівник - професор кафедри права ЄС Яковюк І.В. Інші виконавці: зав. кафедрою кримінально-правової політики Харитонов С.О., доцент кафедри кримінального права Зайцев О.В., ст.наук.співроб. НДІ вивчення проблем злочинності ім. акад. В.В. Сташиса Шульженко Н.В. Бюджет на 2023 рік (І етап): 1 414 500 грн. Запланований загальний бюджет на два етапи (2023 і 2024 роки): 4 102 826 грн.

27 Інша інформація, яка заслуговує на увагу

1. Співрецензент національного етапу експертування Проєкту нового Кримінального кодексу України, розробленого Робочою групою з питань реформування кримінального права при Президенті України (лютий-березень 2023 року). 2. Участь у розробці та рецензуванні тестових завдань для ЄФВВ та ЄДКІ.

Звіт затверджений на засіданні кафедри

Протокол № 3 від 04.11.2023