ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ЗВІТ ВИКЛАДАЧА
Кафедри екологічного права
НАЦІОНАЛЬНОГО ЮРИДИЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
імені ЯРОСЛАВА МУДРОГО
ЗА 2022 РІК

1 Суєтнов Євген Павлович
2 Посада, науковий ступінь, вчене звання

2.1 Посада

завідувач кафедри екологічного права

2.2 Науковий ступінь

кандидат юридичних наук

2.3 Вчене звання

доцент

3 Тема науково-дослідницької роботи

Становлення і розвиток екосистемного підходу в екологічному праві Європейського Союзу та перспективи його впровадження в рамках зобов’язань України у сфері європейської інтеграції

4 Обсяг виконаної науково-дослідницької роботи (друк. арк.)

3

5 Наукова новизна отриманих результатів

На підставі ґрунтовного аналізу ключових міжнародно-правових актів екологічного спрямування доведено, що до прийняття Конвенції про охорону біологічного різноманіття 1992 р. екосистемний підхід пройшов довгий шлях свого становлення та розвитку від зародження ідеї збереження природних екосистем до появи цілісної концепції. Прийняті у цей час декларації, угоди та конвенції мали неоднаковий вплив на процес формування екосистемного підходу, адже деякі з них характеризувалися декларативністю положень або так і не набули чинності, зосереджувалися виключно на збереженні окремих типів екосистем і їх компонентів або екосистем лише в певному регіоні, тільки побічно торкались досліджуваної сфери або були повністю побудовані на екосистемному управлінні. Так чи інакше, але всі вони, з одного боку, актуалізували питання збереження природних екосистем на міжнародному рівні, а з іншого – створили необхідне правове підґрунтя для подальшого розвитку екосистемного підходу як цілісної концепції в рамках Конвенції про охорону біорізноманіття. У сучасній еколого-правовій доктрині немає чіткої відповіді на питання про співвідношення принципу раціонального природокористування та принципу екосистемного підходу, адже вчені, вважаючи ці принципи самостійними принципами екологічного права, одночасно наголошують на можливості розуміння екосистемного підходу однією з ознак раціонального природокористування. Такі різні погляди на досліджувані явища обумовлені новизною та неоднозначністю принципу екосистемного підходу, який, безперечно, має стати предметом подальших наукових пошуків, що неодмінно вплине на необхідність наукового переосмислення принципу раціонального природокористування. Унаслідок збройної агресії Російської Федерації лісові екосистеми України зазнали та й досі зазнають значної шкоди, а на їх відновлення знадобляться мільйони гривень та десятки років. Прийняті за цей час нормативно-правові акти запроваджують позитивні зрушення, хоча й містять певні суперечності та не охоплюють усього комплексу питань зі збереження та відновлення лісових екосистем у воєнний і післявоєнний періоди, які вже виникають та обов’язково виникатимуть у майбутньому. З огляду на це найближчим часом необхідно докласти максимум зусиль для створення належного правового підґрунтя в цій сфері та його практичної реалізації, тим більше, що Європа ініціювала підтримку лісового фонду України під час війни, у тому числі матеріально-технічну, адже в рамках форуму «Ліси Європи» схвалено резолюцію, яка передбачає рекомендації по відновленню лісового господарства України.

6 Форми впровадження виконаних НДР (розділи монографії, підручника, навчального посібника, наукові статті, тези наукових доповідей та повідомлень та ін.)
Наукові статті:
Тези наукових доповідей та повідомлень:
7 Участь у розробці законопроектів та проектів інших нормативних актів

8 Рецензування (підготовка експертних висновків)проектів законів та інших нормативно-правових актів
9 Підготовка наукових висновків на запити Конституційного Суду України
10 Підготовка наукових висновків на запити Верховного Суду
11 Підготовка наукових висновків (Офіс Президента України, СБУ, Прокуратура)
12 Робота консультантом комітетів/депутатів Верховної Ради України

13 Робота консультантом інших вищих та державних органів влади у науково-консультативних радах при Верховному Суді та Конституційному Суді України

14 Прочитані лекції практичним працівникам

15 Підготовка відповідей (висновків) на запити органів державної влади та місцевого самоврядування, організацій та громадян. (кому, стосовно чого)
16 Участь у конференціях, семінарах (вказати повну назву конференції, дату та місце проведення)
17 Вказати членом редакційної колегії якого видання Ви є
18 Наявність авторських свідоцтв та патентів

19 Вказати членом якої спеціалізованої вчених ради ви є

20 Опонент, реценезент (підготовка відгуків на автореферати ) яких дисертаційних захистів були

20.1 Доктор наук

20.2 Кандидат наук

20.3 Доктор філософії

21 Чи були у звітному році лауреатом/стипендіатом (вказати повну назву стипендії/премії)

22 Співробітництво з закордонними організаціями

23 Участь у наукових заходах спільних з облдержадміністрацією

24 Участь у наукових дослідженнях на госпрозрахунковій основі

25 Відзнаки чи нагороди отримані у звітному році

26 Участь у грантових проектах, сертифікатних програмах, стипендіальних програмах (назва проекту, гранту, стипендії/ виконавці (ПІБ, посада)/ замовник/бюджет)

27 Інша інформація, яка заслуговує на увагу

Звіт затверджений на засіданні кафедри

Протокол № від