ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ЗВІТ ВИКЛАДАЧА
Кафедри кримінального процесу
НАЦІОНАЛЬНОГО ЮРИДИЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
імені ЯРОСЛАВА МУДРОГО
ЗА 2023 РІК

1 Гетьман Галина Миколаївна
2 Посада, науковий ступінь, вчене звання

2.1 Посада

Асистентка

2.2 Науковий ступінь

Кандидатка юридичних наук

2.3 Вчене звання

3 Тема науково-дослідницької роботи

Здійснення досудового розслідування: проблеми вдосконалення нормативного регулювання та правозастосування

4 Обсяг виконаної науково-дослідницької роботи (друк. арк.)

1

5 Наукова новизна отриманих результатів

Досліджено актуальні для правозастосовної практики та доктрини кримінального процесу питання, пов’язані із визначенням системи слідчих (розшукових) дій. Наприклад, довгий час (зокрема, у КПК 1960 р. в ст. 194) була закріплена така слідча дія, як відтворення обстановки і обставин події, що призводило до відсутності правової визначеності цієї статті та логічно обумовлювало дискусію з приводу її правового змісту, яка призвела до формування думки щодо охоплення її нормативним змістом двох самостійних слідчих дій – слідчий експеримент та перевірка показань на місці. Саме тому, було проаналізовано, що з прийняттям КПК 2012 р. та закріпленням у ст. 240 КПК окремої слідчої (розшукової) дії – слідчого експерименту, який включає в себе і перевірку показань на місці (показання – це відомості, які надаються під час проведення допиту). Отже, було встановлено, що належною правовою процедурою є допит, який відповідно до вимог КПК, може бути проведений як за місцем проведення досудового розслідування, так і в іншому місці, що й обумовлює недоцільність зайвого законодавчого дублювання. Окремі дослідження, в межах означених наукових інтересів, були присвячені аналізу проблем, пов’язаних із особливостями забезпечення права на свободу та особисту недоторканість у кримінальному провадженні в умовах воєнного стану. А саме, право України на відступ від дотримання прав особи, гарантоване ст. 5 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, обмеження права на свободу та особисту недоторканність, передбачене Кримінальним процесуальним кодексом України (ч. 6-7 ст. 176), особливості стадії продовження строку тримання під вартою під час досудового розслідування. Також, окремому аналізу, в межах напряму вдосконалення нормативного регулювання стадії досудового розслідування, приділено увагу проблемам тлумачення ч. 1 ст. 208 КПК. Відомо, що затримати особу без ухвали слідчого судді чи суду можуть уповноважені службові особи за закріпленими умовами, передбаченими ст. 208 КПК. Одним із актуальних питань є вжиття законодавцем категорії «безпосередньо», що у свою чергу, по-перше, робить розпливчатим сам часовий проміжок затримання та, по-друге, викликає непорозуміння в можливих дозволених межах діяльності суб’єктів, які здійснюють затримання. Тому зроблено висновки, що з одного боку, начебто, у ст. 208 КПК доволі чітко окреслено, коли саме є допустимим здійснення затримання уповноваженою службовою особою, але категорію «безпосередньо» по-різному та своєрідно інтерпретують працівники правоохоронних органів, вживаючи, як синонім своєрідний термін «по гарячим слідам», що є хибним.

6 Форми впровадження виконаних НДР (розділи монографії, підручника, навчального посібника, наукові статті, тези наукових доповідей та повідомлень та ін.)
Наукові статті:
Тези наукових доповідей та повідомлень:
7 Участь у розробці законопроектів та проектів інших нормативних актів

8 Рецензування (підготовка експертних висновків)проектів законів та інших нормативно-правових актів
9 Підготовка наукових висновків на запити Конституційного Суду України
10 Підготовка наукових висновків на запити Верховного Суду
11 Підготовка наукових висновків (Офіс Президента України, СБУ, Прокуратура)
12 Робота консультантом комітетів/депутатів Верховної Ради України

13 Робота консультантом інших вищих та державних органів влади у науково-консультативних радах при Верховному Суді та Конституційному Суді України

14 Прочитані лекції практичним працівникам

15 Підготовка відповідей (висновків) на запити органів державної влади та місцевого самоврядування, організацій та громадян. (кому, стосовно чого)
16 Участь у конференціях, семінарах (вказати повну назву конференції, дату та місце проведення)
17 Вказати членом редакційної колегії якого видання Ви є
18 Наявність авторських свідоцтв та патентів

19 Вказати членом якої спеціалізованої вчених ради ви є

20 Опонент, реценезент (підготовка відгуків на автореферати ) яких дисертаційних захистів були

20.1 Доктор наук

20.2 Кандидат наук

20.3 Доктор філософії

21 Чи були у звітному році лауреатом/стипендіатом (вказати повну назву стипендії/премії)

22 Співробітництво з закордонними організаціями

23 Участь у наукових заходах спільних з облдержадміністрацією

24 Участь у наукових дослідженнях на госпрозрахунковій основі

25 Відзнаки чи нагороди отримані у звітному році

26 Участь у грантових проектах, сертифікатних програмах, стипендіальних програмах (назва проекту, гранту, стипендії/ виконавці (ПІБ, посада)/ замовник/бюджет)

27 Інша інформація, яка заслуговує на увагу

Участь у заходах (не увійшло до звіту): 1. Навчальний тренінг «Презумпція свободи, абсолютна заборона катування: національний вимір» - проведений за підтримки американського народу, наданій через Агенство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії»; Українська Гельсінська спілка з прав людини. М. Київ, 10 грудня 2022р. 2. Участь у правовому заході НеКонференції, майстерня «Злочини РФ: чи стане ЄСПЛ ефективним інструментом відновлення порушених прав?». Організатори: Центр Громадянських Свобод, Українська Гельсінська спілка з прав людини – УГСПЛ. 12 грудня 2022 р. – онлайн-захід (платформа ZOOM). 3. Участь у правовому заході НеКонференції, майстерня «Правовий захист військовослужбовців». Організатори: Центр Громадянських Свобод, Українська Гельсінська спілка з прав людини – УГСПЛ. 12 грудня 2022 р. – онлайн-захід. 4. Участь у правовому заході НеКонференції, майстерня «Чи все гаразд з процедурою встановлення факту смерті на ТОТ?». Організатори: Українська Гельсінська спілка з прав людини – УГСПЛ; Центр Громадянських Свобод. 13 грудня 2022 р. – Онлайн-захід. 5. Участь у правовому заході НеКонференції, майстерня «Освіта без права доступу або що потрібно зробити, щоб не повторювати помилки 2014 року?». Організатори: ЦГП "Альменда"/CCE "Almenda"; Центр Громадянських Свобод. 13 грудня 2022 р. – Онлайн-захід. 6. Щорічна конференція PGA «Економічне та освітнє стале відновлення країни: виклики та можливості». Організатори: Асоціація «Професійний Уряд», у партнерстві з Представництвом Фонду Конрада Аденауера в Україні та за підтримки Гарвардського клубу України. 20 грудня 2022 р. – Онлайн-захід. 7. Підвищення кваліфікації: Прогресильне викладання: складові системи якості вищої освіти» (15 березня – 12 квітня 2023 р.) – 1 кредит (30 годин) 8. Практичний курс «Робота з вразливими свідками під час судового розгляду справ, пов’язаних із воєнними злочинами». Курс проводився Проєктом ЄС «Право-Justice» у співпраці з Національною школою суддів України. (курс складався з 4-х модулів). 9. Курс Джймаса Комі «Етичне лідерство» (01 липня – 5 серпня 2023 р.). 10. Навчальний курс «Захист прав людини в умовах збройного конфлікту в Україні», організований Українською Гельсінською спілкою з прав людини за підтримки американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках програми «Права людини в дії». (лютий-жовтень 2023 р.). 11. Підготовка для роботи у пунктах проведення вступних випробувань, що проводяться з використанням організаційно-технологічних процесів здійснення зовнішнього незалежного оцінювання (вдосконалення компетентностей, передбачених напрямами підвищення кваліфікації педагогічних/науково-педагогічних працівників та професійними стандартами за професіями «Вчитель ЗЗСО» та на групу професій «Викладачі ЗВО»). – Харківський регіональний центр оцінювання якості освіти, 2023 р.

Звіт затверджений на засіданні кафедри

Протокол № 7 від 15.11.2023 р.