ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ЗВІТ ВИКЛАДАЧА
Кафедри екологічного права
НАЦІОНАЛЬНОГО ЮРИДИЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
імені ЯРОСЛАВА МУДРОГО
ЗА 2023 РІК

1 Суєтнов Євген Павлович
2 Посада, науковий ступінь, вчене звання

2.1 Посада

завідувач кафедри екологічного права

2.2 Науковий ступінь

кандидат юридичних наук

2.3 Вчене звання

доцент

3 Тема науково-дослідницької роботи

Концепція реформування екологічного права України на засадах впровадження та реалізації екосистемного підходу

4 Обсяг виконаної науково-дослідницької роботи (друк. арк.)

5

5 Наукова новизна отриманих результатів

Унаслідок вивчення концепції екосистемних послуг зроблено висновок про особливу актуальність її впровадження в сучасних умовах та важливість цієї концепції для реальної оцінки збитків, які рф завдає довкіллю України через збройну агресію. Висловлено сподівання, що методики обрахунку всіх екосистемних послуг будуть розроблені, а заплановані нормативно-правові акти в цій сфері будуть прийняті в найкоротші строки. За результатами дослідження проблеми законодавчого забезпечення відшкодування втрат екосистемних послуг в умовах збройної агресії рф доведено важливість прийняття Закону України «Про екосистемні послуги», який описує зміст і значення екосистемних послуг, правові й інституційні механізми інвентаризації та оцінки екосистемних послуг, обрахунку їх економічної вартості, вимог до врахування при прийнятті рішень, а також до використання фізичними та юридичними особами екосистемних послуг чи впливу на них. Також підкреслено необхідність здійснення «екосистемізації» чинного екологічного законодавства, зокрема Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» й усіх поресурсових законів і кодексів, визначивши на законодавчому рівні екосистему об’єктом правової охорони та дослідивши крізь її призму всі природні об’єкти та ресурси з подальшим урахуванням у законодавстві їхніх екосистемних характеристик. Оскільки, очевидно, що лише за таких умов можна уникнути законодавчих прогалин і колізій та розробити узгоджену модель впровадження концепції екосистемних послуг в Україні. На підставі аналізу «концепту Природи», відповідно до якого всі явища розглядаються крізь призму останньої, та який пропагувала шановна Марія Василівна Краснова, визнаючи природу найвищою соціальною цінністю та намагаючись дослідити всі об’єкти еколого-правового регулювання саме з природоохоронних позицій, обґрунтовано, що така точка зору певним чином зіставляється із запропонованим авторським розумінням «екосистемізації» всіх об’єктів екологічного права, коли екосистема визнається центральним об’єктом екологічного права, тоді як усі «традиційні» об’єкти розуміються й регулюються в екосистемному контексті. З огляду на це, у загальних рисах, впровадження екосистемного підходу може розглядатись як спосіб реалізації «концепту Природи» в екологічному праві України.

6 Форми впровадження виконаних НДР (розділи монографії, підручника, навчального посібника, наукові статті, тези наукових доповідей та повідомлень та ін.)
Монографії:
Тези наукових доповідей та повідомлень:
7 Участь у розробці законопроектів та проектів інших нормативних актів

8 Рецензування (підготовка експертних висновків)проектів законів та інших нормативно-правових актів
9 Підготовка наукових висновків на запити Конституційного Суду України
10 Підготовка наукових висновків на запити Верховного Суду
11 Підготовка наукових висновків (Офіс Президента України, СБУ, Прокуратура)
12 Робота консультантом комітетів/депутатів Верховної Ради України

Робота у складі робочої групи з удосконалення системи екологічної освіти в Україні (робоча група створена відповідно до рішення Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування від 23.02.2022 № 115/8)

13 Робота консультантом інших вищих та державних органів влади у науково-консультативних радах при Верховному Суді та Конституційному Суді України

14 Прочитані лекції практичним працівникам

15 Підготовка відповідей (висновків) на запити органів державної влади та місцевого самоврядування, організацій та громадян. (кому, стосовно чого)
16 Участь у конференціях, семінарах (вказати повну назву конференції, дату та місце проведення)
17 Вказати членом редакційної колегії якого видання Ви є
18 Наявність авторських свідоцтв та патентів

19 Вказати членом якої спеціалізованої вчених ради ви є

Член разової спеціалізованої вченої ради ДФ 2023-17 Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого

20 Опонент, реценезент (підготовка відгуків на автореферати ) яких дисертаційних захистів були

20.1 Доктор наук

20.2 Кандидат наук

20.3 Доктор філософії

Рецензент дисертації Третьяк А. В. «Правова охорона довкілля в умовах децентралізації»

21 Чи були у звітному році лауреатом/стипендіатом (вказати повну назву стипендії/премії)

22 Співробітництво з закордонними організаціями

Співробітництво із закордонними організаціями та вченими з метою підготовки до панельної дискусії «Еколого-правова доктрина України: на шляху до безпеки, відновлення та зеленого порядку денного ЄС» в рамках VII Харківського міжнародного юридичного форуму (28 вересня 2023 року).

23 Участь у наукових заходах спільних з облдержадміністрацією

24 Участь у наукових дослідженнях на госпрозрахунковій основі

25 Відзнаки чи нагороди отримані у звітному році

26 Участь у грантових проектах, сертифікатних програмах, стипендіальних програмах (назва проекту, гранту, стипендії/ виконавці (ПІБ, посада)/ замовник/бюджет)

Участь у Проєкті Erasmus + UniCities «Розкриття трансформативного потенціалу українських університетів для розбудови кліматично нейтральних та сталих міст» (Швеція, Іспанія, Україна)

27 Інша інформація, яка заслуговує на увагу

Звіт затверджений на засіданні кафедри

Протокол № від