ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ЗВІТ ВИКЛАДАЧА
Кафедри міжнародного права
НАЦІОНАЛЬНОГО ЮРИДИЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
імені ЯРОСЛАВА МУДРОГО
ЗА 2024 РІК

1 Погрібна Вікторія Леонідівна
2. Посада, науковий ступінь, вчене звання

2.1. Посада

професор

2.2. Науковий ступінь

доктор соціологічних наук

2.3. Вчене звання

професор

3. Тема науково-дослідницької роботи

Геополітичні та соціально-комунікативні процеси в сучасному суспільстві: політико-правові та психологічні проблеми

4. Обсяг виконаної науково-дослідницької роботи (друк. арк.)

2.95..

5. Наукова новизна отриманих результатів

Наукова новизна отриманих результатів полягає в дослідженні природи виникнення, проявів та наслідків геополітичних змін, що відбуваються в умовах повномасштабної російсько-української війни. Доведено, що трансформація формату світоустрою, яка розпочалася зараз, має два прогностичних сценарія - умовно негативний та умовно позитивний. Перший – це перехід небезпечого BANI-світу у ще більш небезпечний SASІ-світ – хиткий (Shaky), анархічний (Anarchic), егоїстичний (Selfish), безвідповідальний (Irresponsible). Другий варіант трансформації – перехід до конкурентного (Competitive), рухливого (Agile), багатовекторного (Multi-vector), прагматичного (Pragmatic) CAMP-світу. Аналіз розвитку глобального інформаційного простору в умовах гібридної війни довів можливість його кластерної структуралізації. Визначено та схарактеризовано чотири кластери держав – «універсальні реципієнти», «універсальні донори» та два кластери, що посідають проміжну позицію, тяжіючи через реалізацію власної інформаційної політики або до «реципієнтів», або до «донорів». Показано, що в умовах гібридизації конфліктів інтересів в сучасних міжнародних відносинах відбувається деформація глобального інформаційного простору, який поступово втрачає конструктивні функції і набуває ознак каталізатора деструктивних світових змін. Дослідження проблеми погіршення психічного здоров’я українців в умовах російсько-української війни, причин, що викликають відповідні ментальні розлади, та потенціальних можливостей активізації психологічної допомоги як напрямку волонтерської діяльності показав, що основними чинниками, які ускладнюють об’єктивну ситуацію, пов’язану з війною, є мозаїчна амбівалентність свідомості українців, стигматизація переселенців та невіра у можливість безкоштовно отримати якісну психологічну підтримку. Показано, що негативний вплив вказаних чинників є суттєвим, але не фатальним, а волонтери мають значний потенціал вдосконалення системи власних дій, спрямованих на захист і підтримку ментального здоров’я українців в умовах війни.

6. Форми впровадження виконаних НДР (розділи монографії, підручника, навчального посібника, наукові статті, тези наукових доповідей та повідомлень та ін.)
Наукові статті:
Тези наукових доповідей та повідомлень:
7. Участь у розробці законопроектів та проектів інших нормативних актів

8. Рецензування (підготовка експертних висновків)проектів законів та інших нормативно-правових актів
9. Підготовка наукових висновків на запити Конституційного Суду України
10. Підготовка наукових висновків на запити Верховного Суду
11. Підготовка наукових висновків (Офіс Президента України, СБУ, Прокуратура)
12. Робота консультантом комітетів/депутатів Верховної Ради України

13. Робота консультантом інших вищих та державних органів влади у науково-консультативних радах при Верховному Суді та Конституційному Суді України

14. Прочитані лекції практичним працівникам

15. Підготовка відповідей (висновків) на запити органів державної влади та місцевого самоврядування, організацій та громадян
16. Участь у конференціях, семінарах
17. Видання, в яких Ви є членом редакційної колегії
18. Наявність авторських свідоцтв та патентів

19. Спеціалізовані вчені ради, членом яких Ви є

20. Опонент, реценезент (підготовка відгуків на автореферати ) яких дисертаційних захистів були

20.1. Доктор наук

20.2. Кандидат наук

20.3. Доктор філософії

21. Чи були у звітному році лауреатом/стипендіатом (вказати повну назву стипендії/премії)

22. Співробітництво з закордонними організаціями

23. Участь у наукових заходах спільних з облдержадміністрацією

24. Участь у наукових дослідженнях на госпрозрахунковій основі

25. Відзнаки чи нагороди отримані у звітному році

26. Участь у грантових проектах, сертифікатних програмах, стипендіальних програмах (назва проекту, гранту, стипендії/ виконавці (ПІБ, посада)/ замовник/бюджет)

27. Інша інформація, яка заслуговує на увагу

РЕЦЕНЗУВАННЯ: Монографія: Цифрова епоха: міждисциплінарний дискурс : монографія / [А. А. Гедзик, Т. В. Ковальова, О. Ю. Коцюрба та ін.] ; Аналіт. центр сучас. гуманітаристики. Харків : Право, 2024. 214 с. DOI: https://doi.org/10.31359/; Статті до Віснику Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Серія: філософія, філософія права, політологія, соціологія авторів: Саутьонков В.М. (№1, 2024), Возняк С.В. (№2, 2024); Заславська О.О. та ін. (№3, 2024), Поліщук І.О. (№4, 2024)

Звіт затверджений на засіданні кафедри

Протокол № 4 від 29.11.2024