ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ЗВІТ ВИКЛАДАЧА
Кафедри криміналістики
НАЦІОНАЛЬНОГО ЮРИДИЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
імені ЯРОСЛАВА МУДРОГО
ЗА 2024 РІК

1 Шевчук Віктор Михайлович
2. Посада, науковий ступінь, вчене звання

2.1. Посада

завідувач кафедри криміналістики

2.2. Науковий ступінь

доктор юридичних наук

2.3. Вчене звання

професор

3. Тема науково-дослідницької роботи

Технології штучного інтелекту в контексті формування та розвитну криміналістичної інноватики : вітчизняний та європейський досвід.(2,0 друк. арк.)

4. Обсяг виконаної науково-дослідницької роботи (друк. арк.) 36.9
5. Наукова новизна отриманих результатів

Досліджено теоретико-методологічні засади формування криміналістичної інноватики в сучасних умовах воєнних загроз та трансформації злочинності. Науково-практичні розробки спрямовано на забезпечення органів кримінальної юстиції інноваційними засобами криміналістики, створюють умови для підвищення ефективності застосування криміналістичних знань у правозастосовній практиці, у тому числі й за допомогою використання технологій штучного інтелекту із врахуванням вітчизняного і міжнародного досвіду у цій царині знань. Під час проведення дослідження означенної проблематики було визначено роль криміналістики, судової експертизи та технологій штучного інтелекту у протидії сучасній злочинності і забезпеченні національної безпеки та оборони України у сучасних реаліях війни. Досліджено інноваційні криміналістичні засоби, методи та технології протидії злочинам у сфері національної безпеки в контексті європейської інтеграції та глобальних воєнних загроз. Розглянуто напрямки удосконалення криміналістичного забезпечення розслідування кримінальних правопорушень, воєнних злочинів в умовах цифрових технологій та збройних конфліктів. Обгрунтовано комплексного підходу у формуванні криміналістичного забезпечення розслідування військових кримінальних правопорушень, воєнних злочинів, який передбачає техніко-криміналістичні, тактико-криміналістичні та методико-криміналістичні напрями, що дає змогу суттєво оптимізувати діяльність органів кримінальної юстиції в умовах воєнного стану та сучасних глобальних загроз. Акцентовано увагу на інноваційну сутність криміналістики, яка враховує сучасні процеси діджиталізації, цифровізації, технологізації та європейські стандарти збирання доказів під час розслідування кримінальних правопорушень, воєнних злочинів та міжнародний досвід боротьби із такими видами злочинної діяльності. Особиву увагу приділено проблематиці впливу технологій штучного інтелекту на методику викладання криміналістики в сучасних реаліях війни. Досліджено напрями і перспективи використання цифрових технологій у криміналістиці, судовій експертизі, оперативно-розшуковій діяльності та правозастосовній практиці, їх вплив на формування теоретико-методологічних засади криміналістичної інноватики в сучасних умовах воєнних загроз.

6. Форми впровадження виконаних НДР (розділи монографії, підручника, навчального посібника, наукові статті, тези наукових доповідей та повідомлень та ін.)
Монографії:
Підручники:
Наукові статті:
Тези наукових доповідей та повідомлень:
Інше:
7. Участь у розробці законопроектів та проектів інших нормативних актів

8. Рецензування (підготовка експертних висновків)проектів законів та інших нормативно-правових актів
9. Підготовка наукових висновків на запити Конституційного Суду України
10. Підготовка наукових висновків на запити Верховного Суду
11. Підготовка наукових висновків (Офіс Президента України, СБУ, Прокуратура)
12. Робота консультантом комітетів/депутатів Верховної Ради України

13. Робота консультантом інших вищих та державних органів влади у науково-консультативних радах при Верховному Суді та Конституційному Суді України

14. Прочитані лекції практичним працівникам

Лекція на тему :«Фіксація, збір доказів та особливості документування наслідків ракетних обстрілів і обстрілів із застосуванням безпілотних літальних апаратів на місці події, першочергові слідчі дії». Лекція прочитана на науково-практичному семінарі, який проводився для керівників, заступників керівників окружних прокуратур та працівників прокуратур Харківської області з метою підвищення іх кваліфікації щодо фіксації, збору доказів та особливостей документування наслідків ракетних та авіаційних обстрілів (14 березня 2024 р.).

15. Підготовка відповідей (висновків) на запити органів державної влади та місцевого самоврядування, організацій та громадян
16. Участь у конференціях, семінарах
17. Видання, в яких Ви є членом редакційної колегії
18. Наявність авторських свідоцтв та патентів

19. Спеціалізовані вчені ради, членом яких Ви є

1) Вчений секретар спеціалізованої вченої ради Д 64.086.01 у Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого за спеціальністю 12.00.09 – кримінальній процес та криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність. 2) Член спеціалізованої вченої ради з присудження наукового ступеня доктора наук Д. 41.086.06, Національний університет "Одеська юридична академія". Профіль ради : 12.00.09 "Кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза.

20. Опонент, реценезент (підготовка відгуків на автореферати ) яких дисертаційних захистів були

20.1. Доктор наук

20.2. Кандидат наук

20.3. Доктор філософії

1) офіційний опонент – дисертаційна робота Гупалюк А.С. за темою «Криміналістичні методи і засоби встановлення мотивів та мети вчинення злочину», подану на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 081 «Право», 05.02.2024 р., (Національний університет «Одеська юридична академія»); 2) офіційний опонент – дисертаційна робота Мєшков О.О. за темою «Судова інженерно-технічна експертиза нещасних випадків, пов’язаних з електротравмуванням», подану на здобуття освітньо-наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 081 «Право», 14.02.2024 р., (Національний науковий центр «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса); 3) офіційний опонент – дисертаційна робота Проценко А. М. за темою: «Процесуальні, організаційні та тактичні засади проведення експертизи в суді», подану на здобуття освітньо-наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 081 «Право», 10.01.2024 р., (Національний науковий центр «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса) ; 4) офіційний опонент – дисертаційна робота Брендель А. М. за темою: «Судова експертиза відео-, звукозапису: теоретичні та організаційні засади», подану на здобуття освітньо-наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 081 «Право», 31.07.2024 р., (Національний науковий центр «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса).

21. Чи були у звітному році лауреатом/стипендіатом (вказати повну назву стипендії/премії)

22. Співробітництво з закордонними організаціями

Встановлено наукові зв'язки (участь у зарубіжних конференціях, рецензування наукових видань, сумісна підготовка наукових публікацій, читання лекцій, проходження стажування) з вищими навчальними закладами Литви (Університет Миколаса Ромеріса, Вільнюський університет), Чехії (Університет Масарика), Польщі (Варшавський Університет, Янгелонський університет у Кракові), Латвії (Ризький Університет імені Страдіня), Литовським товариством криміналістів, Польським товариством криміналістів, Словацьким товариством криміналістів. Член Міжнародного Конгресу Криміналістів (INGO «Criminalists Congress») з 2012 року.

23. Участь у наукових заходах спільних з облдержадміністрацією

24. Участь у наукових дослідженнях на госпрозрахунковій основі

25. Відзнаки чи нагороди отримані у звітному році

Почесна Грамота ректора А. П. Гетьмана за високі досягнення у сфері наукової діяльності, високу науково-публікаційну активність та з нагоди 220-річніці від дня заснування Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

26. Участь у грантових проектах, сертифікатних програмах, стипендіальних програмах (назва проекту, гранту, стипендії/ виконавці (ПІБ, посада)/ замовник/бюджет)

27. Інша інформація, яка заслуговує на увагу

1. Міжнародне стажування в у Вищій школі менеджменту інформаційних систем (ISMA) (м. Рига, Латвійська Республіка), міжнародне науково-педагогічне підвищення кваліфікації в період з 04.12. 2023 р. по 14.01. 2024 р. «Якісна юридична освіта як запорука чесного правосуддя» (Сертифікат, № LSI-041222-ISMA від 14.01.2024 р.), 6 кредитів -180 годин ЄКТС. 2. Міжнародне стажування у Куявському університеті у Влоцлавеку (м. Влоцлавек, Республіка Польша), міжнародне науково-педагогічне підвищення кваліфікації в період з 02.09. 2024 р. по 13.10. 2024 р. «Вплив цифровізації на викладання юридичних дисциплін» (Сертифікат, № LSI-020919-КSW від 13.10.2024 р.), 6 кредитів -180 годин ЄКТС, Республіка Польша, Влоцлавек (Cuiavian University in Włocławek). 3. Науково-педагогічне підвищення кваліфікації в Центрі українсько-європейського наукового співробітництва в період з 04.03. 2024 р. по 14.04. 2024 р. «Підготовка правоохоронців зі спеціальності 262 «Правоохоронна діяльність» нової формації: напрями освітнього та наукового забезпечення» (Сертифікат, № ADV-040345-LSI від 14.04.2024 р.), 6 кредитів -180 годин ЄКТС. 4. Міжнародне стажування і завершив курс Модуль Жана Моне - «Цифрова трансформація прав: досвід ЄС» = "Digital transformation of rights: learning from the EU" ( Сертифікат № 101127785 DiTraRi_EU від 25 вересня 2024 р., 3,9 кредита - 116 годин ЄКТС. 5. Підвищення кваліфікації у Тренінговому центрі «Виховання доброчесності» підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників за темою «Актуальні напрями підготовки здобувачів вищої освіти у сфері правоохоронної діяльності нової генерації (ДонДУВС) – (30 год. – 1 кредит ЄКТС). 6. Керівник робочої групи по створенню Кабінету-музею професора М. М. Бокаріуса на кафедрі криміналістики Університету. 7. Здійснював наукове керівництво аспірантами (Борухов Д., Петрова Н., Вапнярчук А., Балюк Я., Грицай М.).

Звіт затверджений на засіданні кафедри

Протокол № 4 від 29.11.2024.