ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ЗВІТ ВИКЛАДАЧА
Кафедри криміналістики
НАЦІОНАЛЬНОГО ЮРИДИЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
імені ЯРОСЛАВА МУДРОГО
ЗА 2024 РІК

1 Латиш Катерина Володимирівна
2. Посада, науковий ступінь, вчене звання

2.1. Посада

асистент

2.2. Науковий ступінь

кандидат юридичних наук

2.3. Вчене звання

доцент

3. Тема науково-дослідницької роботи

Штучний інтелект у структурі цифрової криміналістики (1,2 друк.арк.)

4. Обсяг виконаної науково-дослідницької роботи (друк. арк.) 3.58
5. Наукова новизна отриманих результатів

Сучасні збройні конфлікти супроводжуються зростанням обсягу цифрових доказів, які необхідно збирати, аналізувати та перевіряти для встановлення фактів воєнних злочинів. Традиційні методи розслідування часто не здатні ефективно обробляти величезні масиви даних, отриманих із відкритих джерел, відеозаписів, супутникових знімків та соціальних мереж. У цьому контексті штучний інтелект (ШІ) стає важливим інструментом для автоматизації, оптимізації та підвищення точності аналізу цифрових доказів. Наукова новизна теми зумовлена такими факторами. По-перше, зростанням масштабів воєнних злочинів, адже воєнні дії в Україні та інших зонах конфліктів супроводжуються численними порушеннями міжнародного гуманітарного права, які необхідно документувати для подальшого притягнення винних до відповідальності. По-друге, збільшенням обсягу цифрових даних. Дані з мобільних пристроїв, камер відеоспостереження, дронів та супутників вимагають швидкої й ефективної обробки, що перевищує можливості аналітичної здатності людини. По-третє, необхідністю забезпечення об’єктивності та точності, адже ШІ може сприяти зменшенню ризику людських помилок та упереджень під час аналізу доказів. Використання ШІ під час розслідувань потребує чіткого визначення правових рамок, які б гарантували відповідність методів розслідування принципам верховенства права, зокрема забезпеченню прав людини, недоторканності приватного життя та допустимості доказів у суді. Штучний інтелект може виконувати такі функції: 1) ідентифікацію та автоматичне виявлення злочинів на відео чи фото за допомогою алгоритмів розпізнавання образів. 2) аналіз великих обсягів даних: швидке опрацювання даних із відкритих джерел (OSINT), включаючи соціальні мережі, для виявлення ключових фактів та зв'язків. 3) реконструкція подій: моделювання хронології злочинів на основі аналізу геолокації, відеозаписів і супутникових знімків. 4) перевірка автентичності: виявлення підроблених матеріалів та оцінка достовірності цифрових доказів. Для ефективного та етичного застосування ШІ під час розслідувань воєнних злочинів необхідно дотримуватись таких принципів, як прозорість (алгоритми ШІ повинні бути зрозумілими та відкритими для оцінки); підконтрольність людині (рішення, які приймає ШІ, повинні перевірятись і затверджуватись слідчими чи експертами); захист прав людини (використання ШІ не повинно порушувати права на приватність або дискримінувати осіб); допустимість доказів (дані, зібрані за допомогою ШІ, мають відповідати вимогам доказового права, зокрема бути перевіреними на автентичність та достовірність); етичність: застосування ШІ повинно відповідати принципам етики та не сприяти маніпуляціям чи фабрикації доказів. Аналіз існуючої практики та виклики, з якими стикаються правові та технічні фахівці, дозволять розробити рекомендації для інтеграції ШІ у розслідування, спрямовані на досягнення справедливості для жертв воєнних злочинів та підвищення ефективності судового переслідування, спроба чого була зроблена.

6. Форми впровадження виконаних НДР (розділи монографії, підручника, навчального посібника, наукові статті, тези наукових доповідей та повідомлень та ін.)
Монографії:
Підручники:
Наукові статті:
Тези наукових доповідей та повідомлень:
:
7. Участь у розробці законопроектів та проектів інших нормативних актів

8. Рецензування (підготовка експертних висновків)проектів законів та інших нормативно-правових актів
9. Підготовка наукових висновків на запити Конституційного Суду України
10. Підготовка наукових висновків на запити Верховного Суду
11. Підготовка наукових висновків (Офіс Президента України, СБУ, Прокуратура)
12. Робота консультантом комітетів/депутатів Верховної Ради України

13. Робота консультантом інших вищих та державних органів влади у науково-консультативних радах при Верховному Суді та Конституційному Суді України

14. Прочитані лекції практичним працівникам

15. Підготовка відповідей (висновків) на запити органів державної влади та місцевого самоврядування, організацій та громадян
16. Участь у конференціях, семінарах
17. Видання, в яких Ви є членом редакційної колегії
18. Наявність авторських свідоцтв та патентів

19. Спеціалізовані вчені ради, членом яких Ви є

20. Опонент, реценезент (підготовка відгуків на автореферати ) яких дисертаційних захистів були

20.1. Доктор наук

20.2. Кандидат наук

20.3. Доктор філософії

21. Чи були у звітному році лауреатом/стипендіатом (вказати повну назву стипендії/премії)

22. Співробітництво з закордонними організаціями

Співзасновник Young Network TransEurope, Член ради литовської наукової спілки (Lithuanian Scientific Society), Член Міжнародного Конгресу Криміналістів (INGO «Criminalists Congress») Член Міжнародної асоціації кримінального права ("AIDP").

23. Участь у наукових заходах спільних з облдержадміністрацією

24. Участь у наукових дослідженнях на госпрозрахунковій основі

25. Відзнаки чи нагороди отримані у звітному році

26. Участь у грантових проектах, сертифікатних програмах, стипендіальних програмах (назва проекту, гранту, стипендії/ виконавці (ПІБ, посада)/ замовник/бюджет)

Відповідальний виконавець проєкту фундаментального дослідження «Цифрова криміналістика та її роль у формуванні доказової інформації в умовах воєнних дій» (№ державної реєстрації в УкрІНТЕІ 0111u000956) на підставі договору з центральним органом виконавчої влади, за рахунок коштів МОН. Включений до тематичного плану Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. MSCA4Ukraine postdoctoral fellow.

27. Інша інформація, яка заслуговує на увагу

Виступ як експерт на іноземному телебаченні. Член жюрі учнівської олімпіади.

Звіт затверджений на засіданні кафедри

Протокол № 4 від 29.11.2024