27 червня 2022 року відбулася міжнародна науково-практична конференція «Адміністративна процедура: конституційні засади та європейські орієнтири»

27 червня 2022 року в Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого відбулася міжнародна науково-практична конференція «Адміністративна процедура: конституційні засади та європейські орієнтири».

Захід був приурочений до 2-х подій – Дня Конституції України та прийняття Закону про адміністративну процедуру, що для України означає пришвидчення руху в євроінтеграційному напрямку.

Із вітальним словом виступив доктор юридичних наук, професор, проректор з наукової роботи Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Дмитро Лученко.

До учасників конференції звернулася народна депутатка України Лариса Білозір, під головуванням якої й було розроблено остаточний варіант проєкту Закону України «Про адміністративну процедуру».

З доповідями виступили найбільш обізнані у проблематиці адміністративної процедури правознавці. Це українські вчені, а також гості з Латвії та Італії – Яутріте Брієде, докторка юридичних наук, професорка юридичного факультету Латвійського університету, суддя Верховного Суду Латвійської  Республіки та Алессандро Ченереллі, науковий співробітник кафедри порівняльного публічного права Університету Кампанії імені Луіджи Ванвітеллі (Італія), доцент кафедри порівняльного адміністративного права New Vision University (Грузія).

Суддя Верховного Суду Мирослава Білак розповіла про важливість концепції належної правової процедури для справедливого вирішення адміністративної справи.

Значимість Закону про адміністративну процедуру у процесі наближення України до ЄС була висвітлена Євгеном Школьним, кандидатом юридичних наук, експертом Центру політико-правових реформ з питань публічної адміністрації.

Віктор Тимощук, кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник Інституту держави і права  імені В. М. Корецького НАН України, заступник голови Правління Центру політико-правових реформ, у своєму виступі проаналізував новели понятійного апарату Закону про адміністративну процедури.

Виступи Антона Монаєнка, доктора юридичних наук, професора, головного наукового співробітника Київського регіонального центру Національної АПрН України, керівника Центру дослідження проблем адміністративної юстиції НАПрН України та Наталії Хлібороб, кандидатки юридичних наук. доцентки кафедри адміністративного та фінансового права юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, членкині Науково-консультативної ради при Верховному Суді були присвячені проблематиці застосування Закону про адміністративну процедуру.

Питання правового регулювання адміністративного розсуду стало темою доповіді Тетяни Карабін, докторки юридичних наук, професорки, завідувачки кафедри адміністративного, фінансового та інформаційного права Ужгородського національного Університету

Пролила світло на проблематику застосування медіації при розв’язанні спорів, що виникають у приватної особи із суб’єктом публічного адміністрування, Наталія Ковалко, докторка юридичних наук, професорка кафедри фінансового права Навчально-наукового інститути права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Заслужена юристка України.

Тетяна Коломоєць, докторка юридичних наук, професорка, Заслужена юристка України, член-кореспондент НАПрН України, декан юридичного факультету Запорізького національного університету, проаналізувала зміст та сутність безсторонності (неупередженості) як ключової засади адміністративної процедури.

Про діджиталізацію адміністративних послуг розповіла у своєму виступі Ольга Гаран, докторка юридичних наук, професорка кафедри адміністративного та господарського права Одеського національного університету імені І. І. Мечникова.

Олег Муза, доктор юридичних наук, старший науковий співробітник, професор кафедри кримінального та адміністративного права Академії адвокатури України виступив з доповіддю «Процедура відкликання адміністративного акта в умовах діяльності публічної адміністрації».

Питання викладання адміністративної процедури у правничих школах обговорили Андрій Школик, доктор юридичних наук, професор кафедри адміністративного та фінансового права Львівського національного університету імені Івана Франка, Наталія Плахотнюк, кандидатка юридичних наук, доцентка, експертка ГО «Аналітично-консалтинговий центр публічного врядування і права» та Ірина Бойко, кандидатка юридичних наук, доцентка кафедри адміністративного права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

Про вплив Закону про адміністративну процедуру на сферу оподаткування доповів Артем Котенко, кандидат юридичних наук, доцент кафедри фінансового права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

Учасники конференції, обговоривши низку актуальних питань, що виникають у зв’язку із тлумаченням Закону України «Про адміністративну процедуру», та спробувавши розв’язати проблеми, які постануть при його застосуванні, були одностайні в розумінні необхідності проведення подібних заходів у майбутньому для того, щоб наука надала практикам відповіді на питання, як публічній адміністрації забезпечити належну адміністративну процедуру та реально втілити у життя конституційне положення про те, що людина та її права є найбільшими цінностями.