Відкрив конференцію завідувач кафедри культурології В.О.Лозовой, який зазначив: «2018 року громадськість України і українська діаспора відзначає славний ювілей – 150 років заснування Товариства «Просвіта». Вона виникла як виняткова форма національної самоорганізації українців. Її історія тісно пов’язана з життям і діяльністю відомих діячів української культури: Іваном Франком, Михайлом Драгомановим, Миколою Лисенком, Кирилом Стеценком, Лесею Українкою, Борисом Грінченком, Михайлом Грушевським, Сергієм Єфремовим. Чільне місце в діяльності Товариства завжди займав видавничо-освітній напрям роботи. На сьогодні «Просвіта» наймасовіша громадська організація, потужна сила, яка формувала і продовжує формувати національну ідеологію, світоглядні засади сучасної України».

Також до присутніх із вітальним словом звернувся радник голови Харківської обласної державної адміністрації А.Г.Сергієнко, який акцентував увагу на тому, як важливо сьогодні піднімати питання культурного відродження, повноцінного функціонування української мови, відновлювати повноформатний український інформаційний простір, розробляти і впроваджувати в життя програми розвитку української мови, підтримувати державну програму «Українська книга», розширювати книготорговельну українську мережу, а також ухвалювати нові закони про українську державну мову та розвій національної освіти. Крім того, важливо проводити подібні конференції, де порушуються проблеми національної ідентифікації особистості в культурі України.

Крім того, Анатолій Григорович передав для бібліотечного фонду Університету книги про українську історію та сучасність, а також подарував прапори з символікою «Просвіти».

Із доповідями виступили: професор кафедри соціології та політології НЮУ імені Ярослава Мудрого В.Л.Погрібна – «Проблеми самоідентифікації і криза ідентичності сучасного українця»; доцент кафедри культурології НЮУ імені Ярослава Мудрого О.В.Сердюк – «Український інтелігент ХІХ століття як універсальний культурний діяч»; доцент кафедри культурології НЮУ імені Ярослава Мудрого О.А.Стасевська – «Концепт «історична пам’ять» в умовах трансформації українського суспільства»; асистент кафедри історії держави і права України та зарубіжних країн НЮУ імені Ярослава Мудрого О.В.Середа – «Принцип свободи совісті в умовах глобалізації: правовий та богословський аспекти»; директор Наукової бібліотеки НЮУ імені Ярослава Мудрого Н.П.Пасмор –  «Бібліотека як смислоутворююча детермінанта духовного простору сучасної України» та ін.

Наприкінці заходу прозвучав вірш відомої харківської поетеси Ніни Виноградської «Українцям». Поетеса побажала доповідачам, а також всім присутнім не переставати бути українцями, синами і доньками свого народу, а також шанувати себе, всіх співвітчизників, та щиро ставитися до всіх у правді й справедливості, бо ми – гідна нація і за нами гідне майбутнє.